Anasayfa
Basın Bülteni
Önsöz
Üstün Akıl
Valilik Daveti
Bülten 13 Makalesi
Yazılı ve Görsel basında
Konferanslar - Videolar
Resim Galerisi
Yazarın biyografisi
Ziyaretçi Defteri
İletişim

Yazardan Öğütler

"Kafanızdaki insan beyni yerinde durdukça sizler dünyaya lazım ve yanlışlarından sorumlusunuz. Ülkeniz ileri çağları sizlerle yakalayacak ve sürekli aşacaktır. Kendinizin de bu kapsamda bulunduğunu her zaman hatırlayınız."
Mehmet Nevzat Kürüm
"Zaman uçmaktadır, servetini paylaşmak zorundasınız. Ya da! Bırakın ucunu gitsin, borçlarınızı çağlar boyu nesilleriniz ödesin."
Mehmet Nevzat Kürüm"Beyninizi çalıştırın; akla çevirin, gençliği yaşayın, aklınız beyninizin tercümanıdır. Aklın canlı fotoğrafı da bizzat siz kendinizsiniz."
Mehmet Nevzat Kürüm"Sevgili anne ve babalar: Çocuklarınızı kucak çocuğu yapmayınız. Geleceği görünüz! Gelecek her zaman önünüzdedir. Gene de göremiyorsanız. Aklınızın dürbününü kullanınız… Ne mutlu ki sağlıklı her beyinde bu dürbünlerden vardır."
Mehmet Nevzat Kürüm"Her yanlışlığın arkasına gizlenmiş bir güneşin bulunabileceğini hatırdan çıkarmamak, mücadeleyi bırakmamak şarttır. Zira hayatınız boyunca aradığınız güneşin en yakınınızda bulunduğunun isbatını azim, sabır ve çabalarınız sağlayacaktır."
Mehmet Nevzat Kürüm
/*ISTANBULAraştırmacı düşünür Mehmet Nevzat Kürüm


     Bitlis’in Kürüm mahallesinde ikamet eden Kürümoğullarından olup, SYS-1. kitabında belirttiği gibi 04.01.1930 yılında çağların tarihi eseri AHLAT’ta doğdu.

     İlkokulu Hakkâri-Tarsus-Siirt’te okudu. (Kitabında 1. sınıfı üç yıl okuduğu yazılıdır) ve yazar bu yıllara, “hayatımın yüksek lisansı” demektedir.

     Hakkâri’de ortaokul bulunmadığından Van’da okumalıydı. Yol katırla 8 gündü(Gurbet başlamıştı).

     Van’da lise yoktu. Diyarbakır’da düz lisede ya da Ankara’da PTT hesabına, parasız yatılı Sanat Enstitüsü, Telsiz-Telgraf-Telefon Özel Elektrik bölümünde, parasız yatılı sınavlarını kazanarak okumalıydı. Yazar her iki okulun sınavlarını kazandı ve tercihini Ankara yönünde kullandı. Spora ve box çalışmalarına önem verdi. Planör Pilotu Kampına katılarak A ve B brövelerini tamamladı.

     Okulunun 5000 metre sürat koşusunu “4 kişi koşuyu terk edince” 31. olarak bitirdi ve sınıf ekibinin birinci gelmesini sağladı. 4 yıl mecburi hizmetine İstanbul’da devam etti.

     Askerliğini Hadımköy/Hoşdere’de 61.Tümende muhabere makinist’i olarak yaptı. Mesleğinin çok yönlülüğü sebebiyle dört defa Kore için kura çekimine katıldı. Yedek subay hakkı verildiğinde askerliğini bitirmekteydi.

     Mesleğinin ve karşılaştığı hemen her olayın, kimseler tarafından bilinmeyen sırlarını arayıp bulmayı zevk edinen, gerekli azim sabırla birlikte farkında olmadan cüretli de olabilen yazar, önüne çıkan zorluk ve engelleri ciddiye almayarak, problemlerin çözümünde, düşünür ve öncü olmuş, kendisine takdirname verilmiş, 4 üst dereceden terfi ve maaş almıştır.

     PTT Teknik personel İstanbul derneği ile Türkiye Haberleşme ve Yayın İşçileri Sendikası “HABER İŞ” Merkez Kurucu üyesi ve İstanbul Şube Başkanlıkları yapmıştır.

     Yazar sırasıyla: Teknisyen, Telefonist, Baş teknisyen, Eksper, Uzmanlık görevleri ile teknik personel öğretmenliği yapmış, İstanbul Santraller ile Bölge amirlikleri görevlerinde bulunmuştur. “Henüz müdürlükler kurulmamıştı.”

     Telekom tekniğinde uzman, Arapça ve Farsça’ya aşina, Fransızca ve İngilizce konuşabilen yazar, bir süre Kanadalı mühendis Profesör Mr. Andrea’ ya asistanlık yapmıştır.

YURT DIŞINDA      :

     Fransa, Paris, Laval ile Belçika, Bürüksel, Anvers şehirlerinde ki, L.M.T. Paris ve Bell Telefon fabrikalarında Türk Uzman olarak, Türkiye için üretilmekte olan telekom teknolojisinin altı ay süreli muayene, kalite kontrol, takip ve denetimi ile Kabul veya Red görevlerini yürütmüştür.

TÜRKİYEDE         :

    Teknolojik Eğitmen’lik ile Macaristan, İngiltere, Fransa, Belçika, İsveç ve Kanada ülkeleri telekomünikasyon teknolojileri montaj arıza bakım işletmeleri ile birlikte, binaları dahil Kabul veya Red Komisyonları üyeliklerinde bulunmuştur.

     Emekliliğinde bir süre Telekomünikasyon Tesis-bakım-işletme dallarında ticaret yapmış, tasfiye etmiş ve son 24 yıllık süreçte de bizzat sürdürdüğü başarılı hukuk davaları yanında,
- 1930-1945 yıllarını kapsayan 1. Bölüm 296 sayfa olarak yayınlanan SYS1
- 1945-1960 yıllarını kapsayan 2. Bölüm 344 sayfa olarak yayınlanan SYS2 “SIRLARI YAKALAYABİLMENİN SIRLARI” kitaplarını yazmış ve yayınlamıştır.Herbiri 15 yılı kapsayan diğer SYS 3-4-5 kitaplarının yazımına devam etmektedir.

KONFERANSLAR


Bakırköy Belediyesi Kültür merkezinde 22 Kasım 2007 de bir konferans
Cağaloğlu Anadolu Moda Tasarım Meslek lisesinde 5 mart 2009 günü
Seminer.
Ankarada Vakıflar Genel Müdürlüğünde İlesam Meslek birliği adına
Konferans.
19. Ahlat Kültür Haftası 22-25 Ağustos 2009 Etkinliklerinde 23 Ağustos günü Toplu Basın Önünde SYS kitabının tanıtımı ve halkımızla söyleşisi.
Yer: Bitlis Eren üniversitesi AHLAT Meslek Yüksek okulunda bir konferans.

İstanbul Sabancı Üniversitesi, başarılı İsimler "Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi 2011"de, üstün akıl ve girişimcilik üzerine konuşma... 06 Mart 2011. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Araştırmacı düşünür M. Nevzat KÜRÜM’ün SYS-1 Kitabı, Ahlat, Cumhuriyet, Sabah, gazeteleri ile Sky Türk, İmedya televizyonları ve diger çeşitli toplantılarda tanıtılmıştır.

Araştırmacı düşünür M. Nevzat KÜRÜM 12 Eylül 2011 tarihinde, Line Tv - Haber Extra programına konuk olmuştur.

Medya guruplarındaki tanıtım çalışmaları devam eden, okuyanlarca ilginç bulunan, heyecan duyulan “İNSAN KILAVUZU, SIRA DIŞI” gibi isimlerle nitelendirilen ve ikincisinin beklendiği bildirilen bu kitap kısa sürede aranan kitaplar mevkiindeki yerini almıştır.

Halen Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği Üyesi olan ve eşini kaybeden araştırmacı düşünür Mehmet Nevzat Kürüm’ün, iç hastalıkları ve kardiyoloji dallarında uzman ve öğretim üyesi olan profesör doktor bir oğlu ile banka müdürlüğünden emekli bir kızı ve dört torunu bulunmaktadır.